וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הסכום כבר שולם, אבל עיריית אשדוד ניסתה לגבות שוב - ונדחתה ע"י בית המשפט

דוד רוזנטל

2.4.2023 / 17:45

בית המשפט המחוזי בב"ש בראשות השופטת יעל רז-לוי ביטל לאלתר ובאופן מלא דרישת תשלום של עיריית אשדוד מחברת דלק פי גלילות על סך של 22 מיליון שקלים בגין טענה כי מדובר בהיטלי פיתוח בגין עבודות שנעשו לפני 5 עשורים וקבע כי היא אינה חוקית. העביר ביקורת על ההתנהלות

מראה מהאוויר של העיר אשדוד. ShutterStock
העיריה הפיקה היטלים, אבל הסכום כבר שולם/ShutterStock

אין חיוב פעם שנייה: בית משפט המחוזי בבאר שבע בראשות השופטת יעל רז-לוי, דחה על הסף בחודש שעבר דרישת תשלום של עיריית אשדוד מחברת "דלק פי גלילות" בגין היטלי פיתוח על מתחם מסופי אחסנת הדלק אותן הקימה באזור התעשייה באשדוד לפני 5 עשורים וקבע כי היא אינה חוקית.

בתחילת שנות ה-70 רכשה חברת פי גלילות מרשות מקרקעי ישראל (רמ"י) מתחם קרקע באזור התעשייה הצפוני באשדוד, עליו הקימה מסוף לאחסנת דלקים. בעבור רכישה זאת, שילמה חברת פי גלילות מלוא הוצאות הפיתוח לפי דרישת רמ"י.

בשנת 2019, הפיקה עיריית אשדוד דרישת תשלום בעבור אותם היטלי פיתוח אשר שולמו בעבר. בהמשך, הגישה עיריית אשדוד לחברת פי גלילות ולחברת אבו יחיאל חברה לבניין בע"מ, שרכשה את השליטה בחברה - את הדרישה לתשלום, מאחר ולטענתה הסכומים ששולמו בזמנו לרמ"י - לא הגיעו אליה.

כל ניסיון מצד העותרות להסביר לעיריית אשדוד כי הסכום שולם, תוך הצגת סימוכין של תעודות ואסמכתאות מצד רמ"י - נתקלו בחומת אטימות. בלית ברירה, המחלוקת הגיעה לבית המשפט, שם נדחתה טענת העירייה על הסף ואף זכתה לביקורת מצד בית המשפט, אשר ציין כי עמדת העירייה לא הייתה עקבית במהלך הדיונים ובפרט לנוכח העובדה שהעירייה הבינה כי היא ניצבת בפני קושי משפטי ברור להוכיח צדקתה - לאור עמדת רמ"י שצידדה באופן ברור וחד משמעי בטענת העותרות.

"הליך מיותר, יקר וחסר סיכוי"

בנימוקי ההחלטה, טען בית המשפט כי ראשית, הוצאות הפיתוח שגבתה רמ"י היוו חלק מהתקציב שלה לפיתוח אזור התעשייה הצפוני באשדוד ועוגן בהסכמים שנחתמו בינה לבין החברה העירונית לפיתוח אשדוד, במסגרתם התחייבה העירייה שלא לגבות היטלי פיתוח נוספים על אלו ששולמו לרמ"י.
שנית, החיוב בהיטלים הוא חד-פעמי - כלומר, בהינתן ששולמו הוצאות פיתוח לרמ"י, לא ייתכן חיוב כפול בהתאם לחוקי העזר של העירייה.

לסיכום, קבע בית המשפט המחוזי בראשות השופטת יעל רז-לוי כי דרישת התשלום אינה חוקית - ודחה אותה לאלתר ובאופן מלא.

באי כוחן של העותרות, עו"ד שמואל מישוק ועו"ד שימי גולן, הביעו שביעות רצון מהחלטת בית המשפט.
עו"ד שמואל מישוק: "אני מצר על העובדה שחרף הניסיונות הכנים להסדיר את התיק מחוץ לבית המשפט ולחסוך כספי ציבור רבים ואת זמנו של בית המשפט הנכבד, בחרה עיריית אשדוד לגרור את הצדדים להליך מיותר, יקר וחסר סיכוי מבחינתה, תוך ניסיון להלך אימים על העותרות."

  • עוד באותו נושא:
  • אשדוד

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully