וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ראש העיר ניו יורק לשעבר - חנך מרכז למנהיגות עירונית באוניברסיטת תל אביב

עודכן לאחרונה: 4.4.2022 / 15:33

בלומברג פילנתרופיה ומשפחת סגול משיקות את מרכז בלומברג-סגול למנהיגות עירונית באוניברסיטת תל אביב. התוכנית החדשה תסייע לראשי ערים בישראל לשפר שירותים ולטפח קשרים עם ראשי ערים מסביב לעולם

מדובר בתכנית מקבילה וראשונה למיזם בלומברג להנהגה עירונית באוניברסיטת הווארד, אשר נועדה ללוות ולסייע לראשי ערים בישראל, מצפון לדרום, קטנות וגדולות, יהודיות וערביות כאחד, לספק שירותים ציבוריים טובים יותר, לחזק קשרים חברתיים ואזרחים ולהעמיק את קשריהם לקהילה הבינלאומית של ראשי ערים חדשניים.

מייקל בלומברג,יוסי סגול ופרופ אריאל פורת נשיא אוניברסיטת תל אביב. צילום - Bloomberg Philanthropies, אתר רשמי
מייקל בלומברג,יוסי סגול ופרופ אריאל פורת נשיא אוניברסיטת תל אביב/אתר רשמי, צילום - Bloomberg Philanthropies

"פיגועי הטרור שהתרחשו ברחבי ישראל לאחרונה, מדגישים את הצורך הדחוף במיזם החדש, שמטרתו לסייע לראשי ערים להתמודד עם האתגרים הקשים ביותר הניצבים מולם" ציין מייקל בלומברג, מייסד בלומברג LP ובלומברג פילנתרופיה וראש העיר ה-108 של העיר ניו יורק. "ראשי הערים נמצאים בקו החזית של כל מצב חירום, בין אם מדובר בטרור או במגיפה. תכנית בלומברג למנהיגות עירונית בהרווארד כבר הוכיחה את עצמה כיעילה ועכשיו אנחנו שמחים לעבוד ביחד עם השותפים שלנו בישראל, לטובת השקת "תוכנית-אחות" שמבוססת על ההצלחה שלנו ותעזור למנהיגים מקומיים ברחבי המדינה".הוסיף בלומברג.

בלומברג פילנתרופיה החלה את התוכנית למנהיגות עירונית בהרווארד בשנת 2016, במטרה לבנות יכולות הנהגה מתקדמות אצל ראשי ערים וצוותיהם. על ידי גיוס 40 ראשי ערים ו-80 מנהיגי ערים בכירים בכל שנה, התוכנית מפתחת שיטות עבודה ארגוניות יעילות בעיריות ברחבי העולם, משקיעה בדור חדש של מנהיגי ערים, מקדמת ידע ומשפרת את תחום המנהיגות המוניציפאלית. התוכנית הכשירה עד כה 196 ראשי ערים ו-318 מנהיגים מ-25 מדינות בחמש שנים האחרונות.

בהשראת התוכנית בהרווארד, יוסי סגול החל לעבוד עם בלומברג פילנתרופיה ב-2018 למען פיתוח תכנית דומה בישראל, שתוכל לחזק את המדינה מהרמה המקומית ומעלה. מרכז בלומברג-סגול למנהיגות עירונית היא ה"תוכנית-אחות" הראשונה בעולם לתוכנית בלומברג בהרווארד ותתקיים בבית הספר לניהול ע"ש קולר בניהולו של דיקן משה צבירן, שיתפקד כראש התוכנית ומנהלה האקדמי.

"לפני ארבע שנים התוודעתי לראשונה למיזם בלומברג להנהגה עירונית בהרווארד והבנתי עד כמה הוא יכולה להתאים למדינת ישראל, בהתאם לגודל המדינה, המספר הקטן יחסית של ראשי ערים והאפשרות ליצור השפעה משמעותית" מציין יוסי סגול, נציג משפחת סגול. "על ידי התאמת התוכנית הקיימת לישראל, אנחנו יכולים ליצור שינוי אמיתי בדרך שבה רשויות מנוהלות. אני נרגש לשתף פעולה עם מייקל בלומברג ולהביא את המיזם היוקרתי לישראל".

מרכז בלומברג-סגול למנהיגות עירונית. צילום - Bloomberg Philanthropies, אתר רשמי
מרכז בלומברג-סגול למנהיגות עירונית/אתר רשמי, צילום - Bloomberg Philanthropies

מרכז בלומברג-סגול להנהגה עירונית יתמקד בפיתוח מנהיגות ויכולות ניהוליות של ראשי ערים ועוזריהם הבכירים, בד בבד עם חיזוק פעילויותיהן של העיריות. התוכנית תתמקד בפיתוח יכולות לדוגמת: טיפוח שיתופי פעולה, שימוש בדאטה בתהליך קבלת החלטות, יכולות משא ומתן, ניהול משברים, מעורבות תושבים,יצירת והטמעת רעיונות חדשניים. כל זאת באמצעות:
● תכנית לימודית לבכירים: ראשי ערים ועוזריהם הבכירים יעברו קורסי הנהגה וכישורי הנהלה במשך שנה, על ידי בית הספר לניהול ע"ש קולר ופקולטות נוספות באוניברסיטת תל אביב. ראשי הערים יסכמו את השנה עם הכשרה ואירועי נטוורקינג נוספים, באירוח אוניברסיטת הרווארד ובלומברג פילנתרופיה, בניו יורק ובבוסטון
● קידום חדשנות עירונית: כל ראש עיר יעבור הכשרת חדשנות ותמיכה לטובת טיפול בבעיה דחופה שעומדת אל מול עירו.
● התלמדות במהלך הקיץ: סטודנטים מאוניברסיטת תל אביב ישתתפו בהתלמדות בת 10 שבועות במהלך הקיץ במשרדי ראשי הערים המשתתפים.
● מערך בוגרים: התוכנית תקים תוכנית בוגרים המגיעים מהמנהיגות המוניציפאלית שתאגד בתוכה את כל משתתפי התוכנית - ראשי ערים, ראשי צוותים ומנהיגים מקומיים בכירים אחרים - על מנת שתהווה להם פלטפורמה לשיתוף שיטות עבודה ורעיונות מדיניות חדשניים.
● תכנית מחקר: התוכנית תכנס אקדמאים מאוניברסיטת תל אביב לטובת מחקר על מגוון נושאים אשר יימצאו רלוונטיים למנהיגות יעילה וניהול בערים.

פרופ' אריאל פורת נשיא אוניברסיטת תל אביב,: "אורח חייהם ואיכות חייהם של אזרחי מדינת ישראל מושפעים הרבה יותר מן השלטון המקומי מאשר מן השלטון המרכזי. רמת שירותי התברואה, התחבורה, הרווחה, החינוך והבריאות תלויה במידה רבה בנעשה ברשויות המקומיות. התוכנית החדשה שהשקנו מיועדת לשפר את דרכי ניהולן של רשויות מקומיות בישראל וכך גם את איכות החיים של אזרחיה. אנחנו שמחים על כך שיזמת בלומברג-סגול מצאה לה בית מקצועי אצלנו, בפקולטה לניהול ע"ש קולר של אוניברסיטת תל אביב, ששמה הולך לפניה בארץ ובעולם".

למדינת ישראל יש כ-260 ערים ורשויות. מרכז בלומברג-סגול למנהיגות עירונית יזמין מועמדים ויקבל עד ל-20 ראשי ערים בכל שנה. ראשי הערים הנבחרים יוכלו להזמין גם שני חברי מפתח מעוזריהם לקחת חלק בתוכנית. המחזור הראשון של ראשי הערים יוכרזו בסתיו 2022, כל הוצאות ההשתתפות בתוכנית יכוסו על ידי מימון פילנטרופי דרך אוניברסיטת תל אביב.

ראש התוכנית והמנהל האקדמי שלה, פרופ' משה צבירן, מדגיש כי בבסיס התוכנית עומד הצורך לפתח את המיומנויות של ראשי הערים והדרג הניהולי הבכיר בעיריות. "בעוד שראשי ערים נדרשים לקבל מדי יום החלטות שמשפיעות על עשרות או מאות אלפי תושבים ולנהל ובתקציבי עתק, מרביתם חסרי ניסיון בניהול ארגונים גדולים ומסגרות מורכבות כמו רשות מקומית", אומר צבירן, ומוסיף: "המעבר לכיסא ראש העיר מצריך מגוון רחב של מיומנויות ניהוליות ברמה הגבוהה ביותר ובהתאם נפעל במסגרת התוכנית החדשה לצייד את המשתתפים בתובנות ובארגז כלים שיעמוד לצידם בהנהגת העיר, בצמתים של קבלת החלטות, וביישום חדשנות במרחב העירוני. כמו כן יפתח להם צוהר ללמוד מהנעשה בערים אחרות בישראל ובעולם".

חיים ביבס, יושב ראש המרכז לשלטון מקומי - ממשיכים להעצים ולפתח את השלטון המקומי במסגרת התכנית היוקרתית שמגיעה כעת לישראל, 20 ראשי רשויות ומנהלים בכירים בשלטון המקומי יעברו הכשרה מיוחדת ויקבלו כלים מעשיים שישדרגו את יכולות הניהול שלהם במגוון תחומים. התכנית הכשירה עד כה מאות מנהיגים מקומיים ברחבי העולם, שדרגה את יכולות הניהול בשלטון המקומי ומי שהרוויח מכך הם התושבים.אני מודה מעומק הלב למשפחת סגול ולמייקל בלומברג, ראש עיריית ניו יורק לשעבר, שבזכותם הפרויקט הזה יהיה כעת גם בישראל. זהו עוד צעד משמעותי שיוביל לשדרוג יכולות השלטון המקומי במדינת ישראל".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully