וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מים למדבר - לראשונה בתולדות המדינה אזור הערבה התיכונה יתחבר למערכת המים הארצית

עודכן לאחרונה: 6.3.2022 / 13:07

בהשקעה של כ- 50 מיליון שקל הונח קו הולכת מים באורך 30 ק"מ שיחבר את יישובי הערבה למערכת המים הארצית. המערכת תספק כשמונה מיליון קוב מים לשנה עבור משקי הבית והחקלאים

עושים היסטוריה בערבה התיכונה: חברת מקורות השלימה בימים האחרונים חיבור ראשון מסוגו של אזור הערבה התיכונה למערכת הולכת המים הארצית. מדובר בפרויקט שאושר ברשות המים לפני מספר שנים והוקם בתוך פחות משנה עם חיבור קו מים באורך של כ-30 ק"מ שיחבר בין אזור דימונה דרומה לאזור הערבה ובעלות שנאמדת בכ- 50 מיליון שקל.

מאיר צור ראש מועצה אזורית הערבה התיכונה. צילום- מועצה אזורית הערבה התיכונה, אתר רשמי
מאיר צור ראש מועצה אזורית הערבה התיכונה/אתר רשמי, צילום- מועצה אזורית הערבה התיכונה

אזור הערבה התבסס עד כה על אספקת מים מקידוחים מקומיים, שכללו גם מים מליחים. הביקוש למים באזור גדל בקצב גבוה ומתמיד ביחס להיצע המקורות באזור, פועל יוצא של גידול באוכלוסיית המקום והרחבת ההשקעות בחקלאות מקומית. מצוקת המים הובילה לאישור תוכנית אב על ידי רשות המים, שעיקרה הזרמת מים מהמערכת הארצית דרומה לערבה, כאשר בשנת 2018 הושלם השלב הראשון של תוכנית האב על ידי מקורות ובאמצעות חברת הבת שלה שח"מ, שהשלימו פרויקט הנחת קו מים מבריכות צפית ועד נווה זוהר וכיכר סדום. השלמת החלק הראשון של תכנית האב אפשרה הזרמה של עד 4 מיליון קוב מים בשנה לצרכי לחקלאות ולשימוש שוטף על ידי המלונות שמוצבים בצמוד לים המלח.

הושלם החלק השני של התכנית ובזמן קצר של פחות מעשרה חודשים. הפרויקט החדש כולל הנחת קו הולכת מים בקוטר 20 אינץ' (צול) ובאורך כ-30 ק"מ, מאזור דימונה דרומה לערבה, ובכך לראשונה בתולדות המדינה חוברה גם הערבה התיכונה למערכת המים הארצית. הפעלת קו המים החדש תאפשר הגדלת כמויות המים מהמערכת הארצית לאזור ועד ל-8 מיליון מ"ק לשנה ובמקביל תשפר איכות המים המסופקים לחקלאות האזור.

מאיר צור, ראש מועצה אזורית הערבה התיכונה ברך בפתח דבריו בהתרגשות, 'שהחיינו וקיימנו והגיענו לזמן הזה', ואמר: "לפני 60 שנה הגיעו המתיישבים הראשונים לערבה התיכונה כשהם נחושים ליישב את חבל הארץ הדרומי, ובעזרת מדינת ישראל שהאמינה ופיתחה תשתיות וקידוחי מים, הקימו ענף חקלאות וקהילה לתפארת. כעת נרשמת נקודת ציון היסטורית נוספת עם השלמת חיבורה של הערבה התיכונה למערכת המים הארצית, שתענה על הצורך הממשי לתוספת מים לאזור, עקב הגידול בשטחי החקלאות ובאוכלוסייה בערבה בשנים האחרונות. המים האיכותיים יביאו לאפשרויות נוספות לגידולי חקלאות, כמות יבול ואיכות גבוהה, וכן לשיפור איכות לתושבי הערבה לעשרות השנים הבאות. אני מודה ליו"ר דירקטוריון מקורות יצחק אהרונוביץ', מנהל רשות המים גיורא שחם, המשנה ליו"ר רשות המים, מנכ"ל מקורות, משנה למנכ"ל מקורות, רשות ניקוז ערבה ולכל הגורמים שעסקו במלאכה החשובה והביאו להשלמת הפרויקט בזמן קצר".

יו"ר דירקטוריון מקורות יצחק אהרונוביץ': "חברת מקורות ממשיכה לחבר את כלל חבלי המדינה למערכת המים הלאומית. בעתיד יוצב במקום מתפיל מים חדש, כזה שיגדיל עוד יותר את היצע המים שמשקי הבית וחקלאי האזור ייהנו ממנו".

מנהל רשות המים גיורא שחם: "לראשונה מאז הקמת המדינה מתיישבי הערבה המרכזית מתחברים למערכת המים הכללית של ישראל. מאמץ משותף של רשות המים וחברת מקורות הביא מבצע הנדסי מורכב זה לכלל סיום. אספקת מים זו תגביר מאד את הרווחה של מתיישבי חבל ארץ חשוב זה".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully