וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מספר הסטודנטים בהייטק מוכפל

שמואל גולדברג - מנכ"ל HIT מכון טכנולוגי חולון

עודכן לאחרונה: 28.2.2022 / 10:42

מיוחד לוואלה! מקומי - שמואל גולדברג - מנכ"ל HIT מכון טכנולוגי חולון

התחזית להכפלת מספר הסטודנטים בהייטק מחייבת השקעה בתשתיות נדל"ן באקדמיה. המוסדות מוכרחים להיפתח לפרויקטים במימון שותפות ציבורית פרטית בכדי לעמוד בתחרות

הלימודים האקדמיים בעיקר בתחומים טכנולוגיים, מתרחבים מידי שנה, כאשר הביקוש עולה על ההיצע, והתחזית לעשור הקרוב מתייחסת להכפלת כמות מספר הסטודנטים בתחומי ההייטק. עם התחזית המדוברת עולה הצורך להרחיב את המבנים שקיימים שנים רבות באקדמיה ולבנות שטחים רבים יותר. בשנה האחרונה אנו עדים למגמה אשר בה מוסדות אקדמיים מתרחבים, ויש תנופת בנייה משמעותית של בניינים, כיתות, מעבדות ומעונות.

שמואל גולדברג, מנכ"ל HIT מכון טכנולוגי חולון. צילום - רועי חריזי, אתר רשמי
שמואל גולדברג, מנכ"ל HIT מכון טכנולוגי חולון/אתר רשמי, צילום - רועי חריזי

עם זאת, מימון של הות"ת ( הועדה לתכנון ולתקצוב ) אינו מספק עבור הצמיחה והתפתחות של מוסדות אקדמיים ציבוריים, לכן אותם מוסדות נדרשים למצוא פתרונות יצירתיים ומקורות מימון נוספים לפיתוח נדל"ן באקדמיה.

הקורונה שינתה באופן ניכר את התפיסה הכלכלית של התחום. אמנם מוסדות אקדמיים יכולים לשבת בשקט ולחכות שיגיעו תקציבים חדשים לטובת בנייה והתרחבות, אך ברור שייקח זמן רב, העוגה התקציבית צריכה להתחלק בין הרבה מאוד גורמים. השנתיים האחרונות יצרו אי ודאות גדולה בעולם האקדמי כמו בשאר העולם, בעיקר ביחס לתקציב השוטף ותקציב המדינה. האקדמיה הציבורית חייבת להמשיך להוביל לא רק ברמה האקדמית אלא גם בשירותים לסטודנט באמצעות פיתוח תשתיות מתאימות ללמידה.

בנוסף, הסטודנטים היום מבקשים לקבל מכלול שלם של שירות שכולל לא רק את הלימודים עצמם, אלא מעטפת שלמה של מגורים בקרבת מקום ושירותים חיוניים. סקר שנערך בקרב הסטודנטים בחן את הביקוש למגורי מעונות ונמצא כי זהו פתרון מהותי בסיוע לסטודנטים רבים שלא גרים בעיר בה הם לומדים. ראינו שמעונות הסטודנטים אינם מספיקים מפני שהם זקוקים לשטחי מסחר צמודים - חנויות נוחות, מסעדות, בתי קפה, סופר-מרקט לרווחת הסטודנטים והתושבים המתגוררים באזור.

הדרך הנכונה והיעילה ביותר לעשות זאת היא באמצעות שיתוף פעולה עם המגזר הפרטי, אנחנו ב-HIT מכון טכנולוגי חולון מצאנו את הדרך באמצעות שיטת ה- BOT, שותפות ציבורית-פרטית למימון פרויקט, שנועד להקל על העלויות המיידיות הנדרשות להקמת פרויקט בסדר גודל גדול. רוב הציבור מכיר את השיטה הזו מפרויקטים לאומיים בתחום התשתיות דוגמת מתקני ההתפלה, חוצה ישראל והרכבת הקלה בירושלים, כעת הגיע הזמן לשלב את השיטה ביתר שאת גם באקדמיה.

דוגמא לפרויקט כזה בשיתוף עם חברת סולל בונה - למימון, תכנון, הקמה והפעלה של מעונות סטודנטים בעלות של כ-180 מיליון שקל. הפרויקט כולל שלושה מבני מעונות בני תשע קומות, בשטח של כ-16 אלף מ"ר הכוללים מאות דירות, מאות מיטות וכן כ-1,200 מ"ר של שטחי מסחר, מועדון סטודנטים ושירותים נלווים אחרים.

כמו כן, במסגרת המיזם ייבנה חניון תת-קרקעי. החברה למעשה מתחייבת לספק את כלל השירותים הדרושים לשם ניהול, הפעלה ותחזוקה של מתחם המעונות על כל חלקיו, לרבות שטחי המסחר, למשך עשרות שנים כאשר כל המחירים לסטודנטים נמצאים בפיקוח המל"ג וההכנסות מיועדות לכיסוי עלות הפרויקט במשך עשרות שנים קדימה.

הדרישה לבוגרי מקצועות טכנולוגיים גוברת משנה לשנה וזהו גם יעד לאומי, לכן פתיחתן של תוכניות לימוד חדשות לתואר ראשון ולתואר שני מחייבות לשמור על רמה אקדמית גבוה, אך כמוה גם על רמה תפעולית ותשתיתית גבוהה. בכלל זה הגדלת מספר הכיתות המעבדות והמרחבים השונים לרשות הסטודנטים. כל אילו מחייבים השקעה ובניית מבנים חדשים וחדשניים שיאפשרו לימודים בכיתות מתקדמות ובמעבדות חדשניות.

המוסדות האקדמיים צריכים להיפתח ליוזמות משותפות ושיתופי פעולה עם המגזר הפרטי לצורך שכלול היכולות שלהם למען מתן שירותים רחבים ככל שניתן לקהל סטודנטים.

  • עוד באותו נושא:
  • חולון

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully